Uznání invalidity a zpětné ukončení neschopenky

Otázka:

Pane Maříku, ještě jednou, snad už naposled. Dnes jsme byly se sestrou na plánované kontrole u praktického lékaře. Ten ji už ukončil PN a to zpětně k 29.6., i když předtím vystavil potvrzení, že nemoc dál trvá k 30.6. Dnes tedy měla kontrolu v nemoci a dal ji ukončení pracovní neschopnosti i když u posudkové lékařky byla minulý týden 10.7. a ještě nemá kromě rozhodnutí o jednání u PL nic. Musí tedy do práce, ukončit pracovní poměr dohodou z důvodu přiznání důchodu III.stupně. Já když sem se ohradila, že nemocenská může být do 7.8. tak mi říkal, že na to není zákonný nárok. Je to tedy v pořádku? Moc děkuji za odpověď. Eva Marie
Volala jsem ještě na OSSZ, tam mi řekli, že neví že je v PN že tam nemocenku nemají, ale nemocenská ji chodila………….

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Uznání invalidity a zpětné ukončení neschopenky

Ne, tento postup určitě v pořádku není a moc nechápu, co tímto postupem lékař sleduje. § 59 odst. 2 zákona č. 187/2006 Sb. říká:

Dočasná pracovní neschopnost končí třicátým dnem ode dne následujícího po dni, v němž byl pojištěnec posudkem okresní správy sociálního zabezpečení uznán invalidním. (…)

Vzhledem k tomu, že podpůrčí doba nemocenské končí vaší sestře až později, měla nyní ještě 30 dní marodit. Doporučuji vše řešit s nemocenským oddělením vaší OSSZ a nenechat se odbýt.