Musím ukončit pracovní neschopnost nebo čekat na vyjádření OSSZ o prodloužení podpůrčí doby?

Otázka:

Dobrý den, jsem po AIM, pracovní neschopnost trvá už více jak 380 dní s tím, že před vypršení této podpůrčí doby jsem požádal o její prodloužení, a zároveň jsem podal i žádost o ID. Byla mi uznána invalidita před několika dny, ale stále jsem nedostal vyjádření od OSSZ o prodloužení podpůrčí doby pracovní neschopnosti. Musím podotknout, že mi byla přiznána zatím jen invalidita I. stupně od posudkového lékaře, ale dosud žádnou přiznanou částku, jelikož mi bylo řečeno, že to potrvá déle než normálně z důvodu žádání ID v ČR i v jiné zemi EU. Navíc žádost o ID byla podmíněna s požadovaným datem přiznání od skončení výplaty nemocenských dávek. Prosím, musím ukončit PN nebo čekat na vyjádření OSSZ o prodloužení PD? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Musím ukončit pracovní neschopnost nebo čekat na vyjádření OSSZ o prodloužení podpůrčí doby?

Pokud jste byl uznán invalidním, podpůrčí doba nemocenského vám bude prodloužena nejdéle do dne jednání na lékařské posudkové službě. Další trvání „neschopenky“ nemá z hlediska dávek smysl, protože nemocenské stejně dál pobírat nebudete.

O ukončení dočasné pracovní neschopnosti rozhoduje ošetřující lékař (příp. může i posudkový lékař). Z OSSZ nyní vašemu ošetřujícímu lékaři zaslali dopis, ve kterém je uvedeno datum, ke kterému má dočasnou pracovní neschopnost ukončit.