Ukončení neschopenky při zvýšení z 1. na 2. stupeň invalidity

Otázka:

Dobrý den, mám invalidní důchod I.stupně. Před 14 dny 9.7.2015 jsem byla na operaci. V úterý 21.7.2015 jsem byla na lékařské kontrole a po té jsem zašla na OSSZ žádat o prodloužení podpůrčí doby, která mi končí 16.8.2015. Posudková lékařka mi řekla, že si mám jít zažádat o vyšší stupeň invalidního důchodu. Pozvána jsem k posudkové komisy na 30.7.2015 a tím mi do 30.8.2015 musí ukončit pracovní neschopenku. Co mám dělat nebo jaká je možnost, když nebudu po operaci dostatečně uzdravená, dostanu přiznaný invalidní důchod II. stupně a nebudu si moct jít hledat nové zaměstnání odpovídající k mému zdravotnímu stavu. Může mi být vystavena nová pracovní neschopenka od 31.8.2015, třeba i s jinou diagnózou. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Ukončení neschopenky při zvýšení z 1. na 2. stupeň invalidity

V případě změny stupně invalidity se nepoužívá pravidlo o ukončení dočasné pracovní neschopnosti 30. dnem ode dne jednání na lékařské posudkové službě (nekončí-li podpůrčí doba dříve). To platí pouze v případě přiznání důchodu, tj. když žádný důchod nepobíráte a nově je vám přiznán I., II, nebo III. stupeň invalidity – podrobněji zde.

Ve vašem případě tedy budete mít nárok na nemocenské do konce podpůrčí doby (to by platilo i v případě přiznání invalidního důchodu, protože podpůrčí doba končí do 30 dnů od jednání na LPS). Poté vám může zůstat stávající neschopenka, ale nárok na nemocenské dávky již mít nebudete.