Úřad práce se počítá pouze, pokud je vyplácena podpora?

Otázka:

Mojí ženě bude letos 60 let.Vychovala 2 děti.Za svůj život byla 4x nezaměstnaná,kdy ve většině případů skončila firma svoji činnost a jednou také ze zdrav.důvodů.Když v loňském roce zkoušela požádat o předčasný důchod, přišla jí odpověď,že jí chybí 5 let na sociálním pojištění.Od září loňského roku splácím každý měsíc určenou částku s tím,že bych asi za tři měsíce zbytek doplatil a manželka by zažádala potom znovu o předčasný důchod.Tentokrát o méně než 720 dříve.Protože při doplacení se jedná o dost velkou částku,která mi spolkne moje dlouholeté pojištění,tak se chci zeptat,jestli je možné zaplatit např. 4 roky a ten zbývající doplatit formou stávajících splátek a přitom moci pobírat předčasný důchod ?
Problém je u žen v tom,že už okolo 50 let věku je nikde v té době nechtěli,protože nezaměstnanost byla vysoká.Navíc má manželka spoustu zdravotních problémů,které jí omezují.Od nikud nebere ani korunu,ve všem je závislá na mně.
Ani na Úřadu práce jí nikdy nebylo sděleno,že se počítá do doby odpracovaných let pouze období,kdy bere podporu v nezaměstnanosti,což je 6 měsíců.Na internetu o tom také žádná zmínka nebyla.Přitom stačila na internetu jednoduchá zmínka o tom,jak to vlastně ve skutečnosti je.Na Úřadu práce také žádné sdělení.Přitom stačilo říci,že do odpracovaných let se počítá pouze doba,kdy pobíráte podporu v nezaměstnanosti,nebo doba rekvalifikace.Ostatní ne.
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Úřad práce se počítá pouze, pokud je vyplácena podpora?

Nárok na starobní důchod (vč. předčasného) vzniká splněním dvou základních podmínek:

  1. Dosažením potřebného věku.
  2. Získáním potřebné doby pojištění.

Nárok na důchod vznikne, až jsou splněny obě podmínky. Předčasný starobní důchodu (ani žádný jiný) tedy není možné přiznat s tím, že se zbytek potřebné doby pojištění bude “splácet”.

V jakém rozsahu se hodnotí evidence na úřadu práce, vysvětluji v tomto článku. Není tedy pravda, že by se hodnotila pouze doba, po kterou byla vyplácena podpora.

Např. zde je odkaz na archiv webu ČSSZ z února 2003, kde ČSSZ vysvětluje, jak se evidence na úřadu práce hodnotí.