Doplacení dobrovolného důchodového pojištění jen za část měsíce

Otázka:

Dobrý den, Úřad práce mi poslal vyrozumění, že jsem byl veden v evidenci uchazečů o zaměstnání v době od 1.9.2016 do 7.10.2018. Když si budu chtít zaplatit zpětně dobrovolné důchodové pojištění na měsíc říjen až do konce prosince r. 2018, je nutné zaplatit celý říjen nebo pouze část října r. 2018 ? a potom další uvedené měsíce. Nevím jestli mi Úřad práce nezaplatil celý říjen r. 2018, nic mi o tomto placení nenapsali. A jak to potom mám spočítat, kolik mám zaplatit peněz , poměrnou částkou? Děkuji vám za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Doplacení dobrovolného důchodového pojištění jen za část měsíce

Úřad práce za vás žádné pojištění (ani sociální) neplatil – jeden úřad druhému nikdy  pojištění za nikoho neplatí. Proto vám nemohl nic o placení pojištění psát. Evidence na úřadu práce je tzv. náhradní dobou pojištění (co to je?).

K pojištění se můžete přihlásit klidně i jen po část měsíce října, ale platba za daný měsíc bude stále stejná, tj. i kdybyste se přihlásit na pouhý jeden den v kalendářním měsíci, musíte zaplatit částku za celý měsíc. Platba dobrovolného důchodového pojištění se tedy nikdy nekrátí, i když jde o platbu jen za část měsíce.

Otázka doplněna:

Dobrý den,

navazuji na mojí minulou otázku a vaší odpověď. Abych měl pokrytý měsíc říjen r. 2018 na výpočet starobního důchodu, mám si zaplatit za měsíc říjen dobrovolné důchodové pojištění anebo mi tento celý měsíc se bude počítat jako náhradní doba pojištění. Kdyby se celý měsíc říjen počítal jako náhradní doba pojištění, to by znamenalo to, že bych si mohl platit dobrovolné důchodové pojištění až od měsíce listopadu r. 2018. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Doby pojištění se hodnotí přesně, jak se udály. Tj. pokud jste byl v evidenci úřadu práce do 7. 10. 2018, může vám být doba evidence na ÚP zhodnocena nejpozději do 7. 10. 2018 a nikoliv do 31. 10. 2018. Evidence na úřadu práce se hodnotí nejvýše v rozsahu popsaném v tomto článku.