Prodloužené nemocenské dávky, konec podpůrčí doby a co dál?

Otázka:

Zakladni informace:
narok na starobni duchod az 8.6.2019, odpracovanou dobu splnuji
jsem v dlouh. neschopnosti od 5.3.2015, prodlouzena podpurci doba konci 18.8.2016
na zaklade doporuceni neurologa budu zadat o invalidni duchod – predpoklada se ziskani 2. nebo 1. stupne. Neurolog me do rozhodnuti CSSZ o inv. duchodu nabizi pokracovani neschopnosti od 19.8.16 bez nemocenskych davek. Nejsem si jista, zda je to pro moji situaci vyhodne – zatim mam rozporuplne info ohledne zapocteni tohoto obdobi.
pracovat v dosavadni pozici nejsem schopna, prichazi v uvahu mozna prace na castecny uvazek ale s podminkou, ze nebude vyzadovat celou dobu pozici v sede (nemocna pater)
vyse meho cisteho platu za poslednich 5 let 35 tis. Kc.
skonceni pracovniho pomeru – je pro me vyhodnejsi ukoncit prac. pomer dohodou (a ke kteremu dni 19.8.?) nebo ze zdravotnich duvodu (2 mesice vypovedni lhuta). Zbyva mi asi 3 tydny stare dovolene, jak bych s nimi mela nalozit ?
chystam se na urad prace, o podporu jsem nikdy nezadala

Dekuji a jsem s pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Prodloužené nemocenské dávky, konec podpůrčí doby a co dál?

Často slýchávám, že “odpracovanou dobu splňuji”, ale počet let pojištění ovlivňuje výši důchodu. Tzn. pro vznik nároku na starobní důchod vám stačí získat 35 let pojištění, ale čím více let pojištění získáte, tím bude starobní důchod vyšší.

Pokud vám končí podpůrčí doba nemocenské k 18. 8. 2016, nemá smysl dále pracovní neschopnost prodlužovat – nemocenskou už pobírat nebudete a ani nebudete pobírat podporu v nezaměstnanosti ani plat ze zaměstnání (zbytečně se budete připravovat o peníze). Buďto k tomuto datu ukončete pracovní poměr se zaměstnavatelem a přihlaste se do evidence úřadu práce, nebo se se zaměstnavatelem dohodněte na zkrácení pracovního poměru a nastupte do zaměstnání. Na uplatnění žádosti o invalidní důchod je už nejvyšší čas.

V případě ukončení pracovního poměru dohodou, je do dohody vhodné uvést, že u končení pracovního poměru došlo ze zdravotních důvodů, což by mělo zajistit vyšší podporu v nezaměstnanosti v prvních 4 měsících evidence na úřadu práce. V ukončení pracovního poměru výpovědí z vaší strany (ze zdravotních důvodů) žádnou výhodu nevidím (na odstupné stejně nebudete mít nárok).

Jak naložit s dovolenou nevím, nejsem odborník na pracovní právo.

Doporučuji vám si přečíst především následující články: