Můžu být v neschopnosti ještě po uplynutí roku marodění?

Otázka:

Pěkný den mam dotaz můžu být v neschopnosti ještě po uplynutí roku marodeni při čekání o rozhodnutí žádosti o invalidní duchod,když nejsem schopná ze zdravotních důvodů jít do práce.Nebo jestli musím nastoupit do práce než přijde rozhodnutí a nebo dát výpověď? Ohledně zdravotního a sociálního pojištění. Nebo toto vakuum přečkat a pokud mi vymerí inv.duchod vyplati mi ho pak zpetne? Zadost je podana 2 mesice. Pak se nabízí možnost jít na pracovní urad..Jak nejlépe postupovat? Dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Můžu být v neschopnosti ještě po uplynutí roku marodění?

Nikde není dáno, že by se dočasná pracovní neschopnost musela ukončit s koncem podpůrčí doby nemocenské – nemocenská po ukončení podpůrčí doby ale již nenáleží.

V případě, že je v těchto situacích důchod přiznán a datum vzniku invalidity stanovené posudkovým lékařem spadá do období pobírání nemocenské, přiznává se důchod od skončení výplaty nemocenských dávek.

V zásadě všechny varianty jsou možné. Pokud vám ošetřující lékař neschopenku neukončí, můžete dál “marodit” (se sociálním pojištění problém není, ale na zdravotní byste se musela zeptat na zdravotní pojišťovně). Můžete se se zaměstnavatelem i dohodnout na skončení pracovního poměru a přihlásit se do evidence úřadu práce.