Mohu si žádat o prodloužení nemocenský dávek, když mi zamítnou žádost o důchod?

Otázka:

Dobrý den, jsem PN od 24.6.2015 7.7.2016 mi končila doba pro výplatu nemocenské ač. jsem žádala o prodloužení výplaty nemocenské, tak na základě rozhodnutí posudkové lékařky bylo jsem podala žádost o inv. důchod 13.7.2016. Nikde jsem se nedozvěděla, jak se postupuje, pokud mi nebude ID přiznán nebude. Žádá se opět o prodloužení výplaty nemocenské. A jak to bude s nemocenskou, mám prac. poměr na dobu určitou do 31.12.2016 a 20.10.2016 mě čeká operace (stejný zdrav. problém, na který mám PN). Děkuji

Odpověď:

Mohu si žádat o prodloužení nemocenský dávek, když mi zamítnou žádost o důchod?

Nepíšete úplně jasně, co vám posudková lékařka řekla a zda vám podpůrčí dobu prodloužila (předpokládám, že ne)? V případě, že zdravotní stav odpovídá invaliditě a pojištěnec si žádá o prodloužení nemocenských dávek, posudkový lékař mu to sdělí a žádost o prodloužení dávek zamítne.

Pokud vám podpůrčí doba prodloužena nebyla a bylo vám řečeno, ať si požádáte o invalidní důchod, protože se jedná o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, pak téměř jistě uznaná invalidní budete. Výplata nemocenské v tom případě pokračovat nebude.

Jestliže vám podpůrčí doba byla prodloužena a invalidní uznána nebudete, můžete si opět o prodloužení nemocenských dávek požádat. Nemocenskou lze prodloužit až 4x po třech měsících.

V případě, že vám podpůrčí doba prodloužena nebyla a nebudete ani uznána invalidní, pak se musíte vrátit do zaměstnání, protože váš zdravotní stav neodpovídá invaliditě ani trvání dočasné pracovní neschopnosti.

Případně svůj dotaz upřesněte.

Otázka doplněna:

Dobrý den, moc děkuji za vaši bleskovou odpověď, teď se ale ještě ztrácím v tom, jak to bude, pokud mi ID přiznán bude. Tím pádem PN bude ukončena i v případě, že mě čeká 20.10. 2016 další operace. Po ukončení PN se musím vrátit do práce, což vzhledem k povaze práce a zdrav.problému nebude možné nebo PN bude pokračovat současně i s ID nikdo mi na toto neuměl odpovědět. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď doplněna:

Dočasná pracovní neschopnost bude ukončena 30 dní po jednání na lékařské posudkové službě (budete-li uznána invalidní). Od následujícího data vám pak bude přiznán invalidní důchod.

Aby vám vznikl nárok na novou výplatu nemocenské, musíte odpracovat půl roku, protože jste již podpůrčí dobu vyčerpala. Lékař vám bude moci neschopenku vystavit, ale nemocenskou brát nebudete.