Proč nejde sepsat žádost o důchod elektronicky?

Otázka:

Dobrý den,chci si zažádat o invalidní důchod,tj v místě trvalého pobytu,háček je v tom,že žiji jinde v republice a do místa trvalého pobytu jezdím jen vyjímečně.Proč se nedá podat žádost v místě pobytu,nebo elektronicky?Zákonného zástupce v místě trvalého pobytu nemám.Jsou nějaké možnosti jak to zjednodušit?Děkuji za info

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Proč nejde sepsat žádost o důchod elektronicky?

Místní příslušnost OSSZ ve vztahu k sepisování žádostí o důchod se řídí trvalým bydlištěm občana – § 7 odst. 1 písm. b) zákona č. 582/1991 Sb. Na místně nepříslušné OSSZ s vámi žádost o důchod sepsat mohou, ale je to jejich dobrá vůle, tzn. můžete se s nimi zkusit domluvit.

Sepsání žádosti o důchod není úkon, který by v sobě zahrnoval vyplnění “pár kolonek”. Vzhledem k tomu, že pro spoustu lidí je problém napsat správně holou větu nebo správně vyplnit mailovou adresu, tak bych nikdy nikomu nedoporučil sepisovat si žádost o důchod sám do nějakého elektronického formuláře. Taková možnost stejně (zatím) neexistuje – § 82 odst. 1 zákona č. 582/1991 Sb.

Obojí tedy “nejde”, protože to tak říká zákon. Zatímco trvat na místní příslušnosti z mého pohledu v tomto případě až tolik smysl nedává, u sepisování žádosti o důchod je dle mého názoru správně, že to není možné “na dálku”.