Proč je někdo invalidní a nebere důchod?

Otázka:

Dobrý den,
jsem 20letá studentka a dnes mi byl napsán posudek ve znění „invalidita 1. stupně“ s pracovní neschopností 35 %. Mám momentálně přerušenou střední školu, tedy ještě nedokončenou a nikde jsem zatím nepracovala. Zajímalo by mě, z čeho se tedy bude počítat výše mého důchodu a kolik bych měla dostat. Rozhodnutí by mi mělo přijít do 3 měsíců, tak bych chtěla alespoň přibližně vědět, co mě čeká? A ještě jsem se chtěla zeptat, jak je možné, že někomu byl přiznán důchod, ale nedostává žádné peníze? Děkuji.

Odpověď:

Proč je někdo invalidní a nebere důchod?

Jaká bude výše vašeho invalidního důchodu jsem vám již napsal v odpovědi na váš dotaz z 15. listopadu 2013. Ve vašem případě byste tedy měla pobírat lehce přes 4.600 Kč.

Vznik invalidity je pouze jednou z podmínek pro přiznání důchodu. Aby byl důchod vyplácen, je třeba také splnit podmínku potřebné doby pojištění. Tomuto tématu věnujeme celý článek Nárok na invalidní důchod – kolik let potřebujeme? Vaše otázka je tedy postavená špatně, protože když má někdo invalidní důchod přiznaný tak ho pobírá. Když je však někdo uznaný invalidním v určitém stupni invalidity, neznamená to automaticky, že mu bude invalidní důchod přiznaný (bude ho mít vyplácený). Musí také získat potřebnou dobu pojištění, popsanou ve výše odkazovaném článku. Je tedy rozdíl mezi uznáním invalidity a přiznáním invalidního důchodu.