Přišel mi posudek a datum vzniku bylo stanoveno na dobu, kdy mi již bylo 18 let

Otázka:

Dobrý den,
žádala jsem si invalidní důchod (20 let, studentka) a právě mi přišel posudek – odpovídala bych I. stupni invalidity. Zarazilo mě však, že tam dali datum vzniku invalidity jako datum jednoho z posudků od oborného lékaře. Já přitom postižení mám od narození. V době, kterou mi tam uvedli, mi již bylo půl roku 18. Mám jim tam dodat posudek z dětství, aby mi tam přiznali, že postižení bylo dříve? Vyplatí se to?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Přišel mi posudek a datum vzniku bylo stanoveno na dobu, kdy mi již bylo 18 let

O datu vzniku invalidity rozhoduje posudkový lékař na základě doložené zdravotnické dokumentace. Že je datum vzniku stanoveno podle data provedení nějakého vyšetření, je běžný (i správný) postup. Pokud chcete posunout datum vzniku invalidity více do minulosti, můžete posudkovému lékaři doložit lékařský nález, který stav odpovídající invaliditě prokazuje i v minulosti. Jestliže posudkového lékaře nepřesvědčíte, můžete proti rozhodnutí ČSSZ podat námitku, kde budete požadovat jiné datum vzniku invalidity.

Výjimkou z výše uvedeného je situace, kdy invalidita vznikla ještě před ukončením povinné školní docházky (před nástupem na střední školu). Pak by měl být stanoven datum vzniku invalidity na 2. 9. v roce, kdy jste začala studovat střední školu. Tím je zajištěno, že získáte potřebnou dobu pojištění (jeden den, tj. 1. 9.) a invalidní důchod vám může být přiznán (např. už v 15 nebo 16 letech). Důchod je možné doplatit nejvýše pět let zpěně.

Vyplatí se dostat doplatek za 4 roky nebo jen za 2 roky? Dříve přiznané důchodu jsou i po valorizacích o něco nižší (desetikoruny až nižší stokoruny), ale rozdíl v doplatku může být až v nižších stovkách tisíc korun.