Invalidní důchod a crohnova choroba

Otázka:

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat – je mi 19 let, nemám ještě dokončenou střední školu (právě kvůli zdravotním důvodům), mám prokázanou Crohnovu nemoc (momentálně dost aktivní), intoleranci laktózy, alergii na lepek, k tomu artrózu v kotníku (jdu na revmatologii, protože mám nyní i silné bolesti kolen, zápěstí a kyčlí) a mimo jiné i candidu. Bylo mi doporučeno zažádat o invalidní důchod. Chtěla jsem se zeptat, jaká je šance, že jej dostanu a zároveň, na jak vysoký důchod bych podle Vás měla mít nárok? Zároveň jsem se chtěla zeptat – měla bych přerušit školu, ale přišla bych tím o příspěvky, což si nemůžu dovolit, dokud důchod nemám. Neexistuje nějaké řešení? Děkuji!

Odpověď:

Invalidní důchod a crohnova choroba

Invalidní důchod a crohnova choroba – důchodová poradna neslouží k hodnocení zdravotního stavu pro přiznání invalidního důchodu – zdravotní stav nelze hodnotit přes internet. Jediný, kdo je schopen a oprávněn hodnotit, zda zdravotní stav odpovídá invaliditě a jakému stupni je posudkový lékař na OSSZ. To, zda váš zdravotní stav odpovídá invaliditě, zjistíte pouze podáním žádosti o invalidní důchod postupem popsaným zde.

Výše důchodu záleží na stupni invalidity, který vám bude přiznán. Invalidní důchod 3. stupně u takto mladé studentky vychází něco přes 9.200 Kč, druhý stupeň přes 5.700 Kč a první stupeň přes 4.600 Kč. Nevím jaké „příspěvky“ máte na mysli, ale řešení je pokusit se ještě nějakou dobu studovat, během této doby si vyřídit invalidní důchod a až poté přerušit studium.