Může být invalidní důchod přiznán do období, kdy jsem chodil na základní školu?

Otázka:

Dobrý den. Je mi 20 let Od 3.9.2015 mi byl uznan invalidni duchod 1 stupně do 7.1.2017 a od 8.1.2018 mi byl uznan invalidni duchod 3 stupne tedy kdy jsem mel tezky uraz, kterym jsem byl upoutan na in.vozik. Kdybych podal namitku o data tedy kdy mi byl vystaven lekarsky zaznam o zdravotnim stavu, kterym duchod pobiram tedy 30.5.2014, mohu se odvolat na data? kdyz jsem tehdy chodil na zakladni skolu? nehrozi riziko odejmuti celeho duchodu? je moznost abych dostal penize zpetne od tohoto data? dekuji za radu

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Může být invalidní důchod přiznán do období, kdy jsem chodil na základní školu?

Ne, invalidní důchod není možné přiznat do data spadajícího do období studia základní školy, protože by nebyla splněna podmínka získání potřebné doby pojištění (alespoň jeden den) před vznikem invalidity. Předpokládám, že jste v roce 2015 začal studovat střední škola a posudkový lékař vám tak správně stanovil toto datum vzniku invalidity, abyste podmínku získání potřebné doby pojištění splnil (i když se dá polemizovat, proč to není už 2. 9. 2015, ale to je celkem jedno).

“Nikam a na nic” se neodvolávejte a buďte rád, že o vás v danou dobu rozhodoval někdo, kdo ví, co dělá a proč to dělá (a nekouká slepě jen na lékařské nálezy).

Námitku je možné uplatnit do 30 dnů od obdržení rozhodnutí o důchodu – § 88 odst. 1 zákona č. 582/1991 Sb.