Invalidní důchod nebyl přiznán. Proč nebyl syn pozván na kontrolu?

Otázka:

Dobrý večer. Chtěla jsem se zeptat. Synovi byl v roce 2019 přiznán invalidní důchod 1.stupně. Bez nároku na peníze,z důvodu ,že neměl potřebnou dobu pojištění. Nyní jsme byly podat žádost o důchod znovu , jelikož syn určitou dobu pracoval. Na OSSZ nám paní řekla , že syn musí k posudkové lékařce. Že už je to dlouho co mu byl přiznán důchod. Chtěla bych se zeptat proč ho nikdo za tu dobu nepozval znovu k posudkové lékařce? A mám ještě jednu otázku paní co s ním sepisovala v roce 2019 žádost o důchod nezadala do počítače potvrzení 3 roky studia,který syn dokládal. Proto neměl nárok na peníze. To nám teď zjistila ta paní co to sním sepisovala . Tamta paní už tam nepracuje. Dá se s tím něco dělat? Děkuji moc za odpověď. A přeji vám krásné Velikonoce. S pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Invalidní důchod nebyl přiznán. Proč nebyl syn pozván na kontrolu?

ČSSZ neprováděla kontrolní lékařskou prohlídku (KLP), protože k tomu neměla důvod – invalidní důchod přiznán a vyplácen nebyl. KLP se provádí k tomu, aby se ověřilo, zda trvá nárok na invalidní důchod, ale ten váš syn neměl a není důvod dělat KLP.

Potřebná doba pojištění se primárně zjišťuje z období před vznikem invalidity. Pokud bude invalidita posudkovým lékařem potvrzena a bude i potvrzeno původní datum vzniku invalidity a současně doložíte dobu pojištění, díky které bude podmínka potřebné doby pojištění splněna, bude důchod zpětně přiznán.