Předčasný důchod – kalkulačka

Otázka:

Dobrý den, chtěl bych se vám optat na předčasný důchod. Kalkulačka, kterou jsem našel je pro mě moc složitá a nerozumím tomu, co mám do ní vyplnit. Existuje nějaký jednodušší způsob, jakým bych se mohl dobrat výpočtu předčasného důchodu? Vůbec tomu nerozumím, ale rád bych se dobral alespoň přibližné částky, kterou bych teď mohl brát. Pracuju od vyučení a kromě vojny jsem byl pořád v práci a nikdy na pracovním úřadu. Je možný určit, jak na tom budu, nebo aspoň nějakou kalkulačku? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Předčasný důchod – kalkulačka

Přesný výpočet předčasného důchodu je pro laika poměrně složitý a je k němu třeba znám poměrně dost údajů, se kterými se dále pracuje. Výpočtu důchodu se věnujeme na této stránce, kde kromě klasické kalkulačky, která po zadání relevantních údajů dokáže přesně spočítat mimo jiné i předčasný důchod, máme zveřejněnu i zjednodušenou kalkulačku předčasného důchodu.

Do kalkulačky je třeba zadat počet získaných let pojištění (doba pojištění se v současné době u starobních důchodů počítá od ukončení základní školy, tj. u vás nástupem do učení), průměrnou hrubou mzdu a počet dní, o které chcete do předčasného důchodu odejít. Kalkulačka vám spočítá výši důchodu a krácení, které s předčasným důchodem souvisí. Vzhledem k charakteru kalkulačky (jejímu značném zjednodušení) je třeba počítat s tím, že výsledek je pouze orientační.