Mám se k pobírání předčasného důchodu nahlásit na úřad práce?

Otázka:

Dobrý den, jsem narozena v roce 1958 a v současné době zaměstnána. Můj odchod do důchodu je 7.8.2019. Zvažuji zažádat o předčasný důchod. V jaké výši bych dostala důchod a mám se k tomu nahlásit na úřad práce? Děkuji

Odpověď:

Mám se k pobírání předčasného důchodu nahlásit na úřad práce?

Jakým způsobem se počítá starobní důchod, máme popsáno v tomto článku (součástí článku je i kalkulačka ke stažení). Z článku zjistíte, že výpočet starobního důchodu (i předčasného) je poměrně složitý a není možné určit jeho výši “z ničeho”.

Obecné informace a také kalkulačku krácení předčasného důchodu naleznete zde.

Poživatelé předčasného starobního důchodu se neregistrují v evidenci uchazečů úřadu práce a nemohou pobírat podporu v nezaměstnanosti (§ 39 odst. 1 zákona č. 435/2004 Sb.).