Kalkulačka důchodového věku

Otázka:

Dobrý den, jsem muž narozený v roce 1956 a rád bych se u vás informoval na můj důchodový věk a možnost odchodu do předčasného důchodu. Kalkulačka důchodového věku zveřejněná na jiné stránce mi ukazuje jiné datum, kdy bych mohl odejít do předčasného důchodu. Důchodový věk je sice stejný, ale vaše kalkulačka mi ukazuje, že bych do předčasného důchodu mohl odejít už v den mých 60. narozenin, ale kalkulačka důchodového věku, kterou jsem nalezl na jiných stránkách, uvádí, že bych do předčasného důchodu mohl odejít až v 60 letech a 6 měsících. Jaká je tedy správná informace? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Kalkulačka důchodového věku

Naše kalkulačka důchodového věku, kterou naleznete zde, počítá důchodový věk správně a to včetně dat vhodných k odchodu do předčasného důchodu. Do předčasného důchodu je ve vašem případě skutečně možné odejít již v 60 letech. Odkazuji na ustanovení § 31 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodové pojištění:

Pojištěnec má nárok na starobní důchod před dosažením důchodového věku, jestliže získal dobu pojištění stanovenou podle § 29 odst. 1 nebo 3 a do dosažení důchodového věku mu ode dne, od něhož se starobní důchod přiznává, chybí nejvýše
a) 3 roky, pokud jeho důchodový věk je nižší než 63 let,
b) 5 roků, pokud jeho důchodový věk činí alespoň 63 let a dosáhl věku alespoň 60 let.

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud máte důchodový věk nižší než 63 let, můžete do předčasného důchodu odejít o tři roky dříve, pokud máte důchodový věk mezi 63 a 65 lety, můžete do předčasného důchodu odejít v 60 letech. U osob, které budou mít důchodový věk vyšší než 65 let, pak bude možné odejít do předčasného důchodu o pět let dříve.