Předčasný důchod bez krácení z důvodu péče

Otázka:

Dobrý den.
Chtěla jsem se zeptat, zda mohu jít do předčasného starobního důchodu, aniž by se mi krátil?

Mám doma muže, který má třetí stupeň závislosti a potřebovala bych dát v práci výpověď z důvodu péče o osobu blízkou, a odejít do důchodu. Odpracovala jsem 39 let, pouze dva roky mám mateřskou dovolenou. Popřípadě bych ráda věděla, jak se dá tato situace řešit? Vím, že má soc. dávku na péči, ale ta zdaleka nestačí. Nar. jsem 27.3.1956, a narodili se mi 4 děti. Z toho dvě zemřeli, takže počítám, že se mi budou započítávat jen dvě.

Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Předčasný důchod bez krácení z důvodu péče

Při přiznání předčasného důchodu neexistuje žádná výjimka, která by umožňovala odejít předčasně do penze bez krácení – ani z důvodu péče o osobu blízkou. Ve vašem případě připadají v úvahu dvě řešení:

  1. Odejít ze zaměstnání a přihlásit se do evidence úřadu práce. Budete pobírat podporu v nezaměstnanosti a manžel bude pobírat příspěvek na péči a předpokládám, že má i invalidní důchod. Po skončení výplaty podpory v nezaměstnanosti odejít do předčasného důchodu.
  2. Odejít ihned do předčasného důchodu – volil bych spíše rozhodně první variantu, ale záleží na výši podpory v nezaměstnanosti.

Z vašeho dotazu nevyplývá, jak dlouho jste o zemřelé děti pečovala a tudíž, zda se vám budou hodnotit pro stanovení důchodového věku. Aby se vám zemřelé dítě hodnotilo, je třeba, aby se dožilo alespoň půl roku. Více o problematice zde.