Péče o manžela a odchod do předdůchodu

Otázka:

Dobrý den,
dostala jsem se do situace, kdy manželovi amputovali obě nohy. Můžete mi poradit následující:
1. Jsem v současné době zaměstnaná, ale budu se muset postarat o manžela. Je nutné v práci dát výpověď? Mám nárok na nějaké odstupné a za jakých podmínek? Příspěvek na péči o osobu blízkou lze žádat i při zaměstnání?
2. Když příspěvek na péči by teď na krátkou dobu brala dcera, která dobírá rodičovskou dovolenou, mohla by se pak změnit hlavní pečující osoba ? Myslím, převést příspěvek na mě, až budu v předdůchodu?
3. Když v práci dám výpověď a bude mi přiznán příspěvek o osobu blízkou, započítává se tato doba do mého starobního důchodu?
4. V jaké výši finanční částky se příspěvek na péči dává?
5. Poraďte, prosím, zda je lepší dát výpověď v práci a požádat o příspěvek o péči na manžela nebo jít současně do předdůchodu. Z penzij. fondu mám naspořeno na 2 roky předdůchodu, ale musím nějak dořešit 1 rok. Do starobního důchodu bych šla 25.6.2018. Mnohokrát Vám děkuji.

Odpověď:

Péče o manžela a odchod do předdůchodu

1. Výpověď v zaměstnání dávat nemusíte. Pokud budete péči zvládat a současně zvládnete i pracovat, nic tomu nebrání. Pokud dáte sama výpověď, nárok na odstupné nemáte.

2. Změna pečující osoby je možná – požádat o ni můžete na příslušné pobočce úřadu práce, která příspěvek na péči vyplácí.

3. Pokud bude mít manžel alespoň 2. stupeň závislosti, pak ano, doba péče se vám bude hodnotit. Podrobnosti máme popsány v tomto článku.

4. Vysvětleno v článku výše.

5. V případě, že budete pečovat o manžela, který má alespoň 2. stupeň závislosti, jste zdravotně pojištěná a doba péče se vám hodnotí při výpočtu důchodu. Žádat o předdůchod pak ztrácí smysl. Doporučuji vám přečíst si článek o předdůchodu a o jeho výhodnosti.