Péče, když s maminkou nebydlíme ve stejném bytě

Otázka:

Dobrý den, chci dát v zaměstnání výpověď a odejít na péči o osobu blízkou. Maminka má 91 let, má III. stupeň bezmocnosti. Bydlí ve svém bytě. Domů si ji vzít nemůžu, se mnou a manželem ještě bydlí syn. S péčí pomáhají i pečovatelky. Bude se mi péče započítávat do odpracovaných let na důchod? Je mi 58 let. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Péče, když s maminkou nebydlíme ve stejném bytě

Péče o osobu závislou na péči jiné osoby se při výpočtu důchodu hodnotí za podmínek popsaných v tomto článku. U osoby blízké se společná domácnost nevyžaduje – § 5 odst. 2 písm. d) zákona č. 155/1995 Sb. Stejně tak není překážkou pomoc “pečovatelek”.