Přece nemůže být u nás taková nespravedlnost

Otázka:

V r. 1983 při přechodu z jednoho zaměstnání do druhého mi chybí 25 dní – do započtení do důchodu = jak je to možné? Copak jsem tu dobu nebyla pojištěna? Kdysi neexistovalo být přece bez práce? Dále v r. 1990 po 4 letech mateřské jsem zůstala se synem doma ještě 3/4 roku, protože mi ve školce plakal – tato doba se mi také nezapočítává do důchodu. A do třetice – při podnikání v letech 1990, 1996 a 2002 jsem neměla povinnost platit pojistné – proto jsem toho tenkrát využila a nechala si ho vrátit. Ikdyž za celou dobu jsem měla zdravotní pojištění zaplacené – nyní mi důchodové oddělení nechce tyto roky započítat do důchodu, takže mi k 24.9.2019 vychází hodně nízký – ikdyž o 3 roky předčasný důchod ( vím, že kromě toho budu v mínusu na důchodu – dalších asi 1.600,-) ale bohužel již celý rok nemohu najít práci. Opravdu s těmito 3 záležitostmi nelze nic dělat ? Mám sice odpracováno 38 let a 300dnů, ale důchod mi vypočítali = 8.115,- což je směšné, když jsem s manželem vychovala 2 slušné a pracovité občany. Od státu jsem toho zase tak moc nechtěla – jen nějaký čas na ÚP, ale žádné sociální dávky, apod. Znám paní, co měla 10 let částečně invalidní důchod a nyní má důchod = 13.000,-. Tzn., že ji stát podporoval 10 let a platil z našich peněz. A já nedostávala nic, sama jsem se zaměstnala 20 let jako OSVČ – nemohla si dovolit žádnou pořádnou dovolenou ani normální nemocenskou! Jak je toto vůbec možné a na koho bych se měla, prosím obrátit, aby mi alespoň trochu pomohl, zda se dá ještě najít nějaká možnost na zvýšení mého – předčasného důchodu. Přece nemůže být u nás taková nespravedlnost. Předem vám děkuji za poradu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Přece nemůže být u nás taková nespravedlnost

Pokud jste v uvedené době nebyla zaměstnaná, pak jste „pojištěná“ nebyla. Samozřejmě i před rokem 1989 mohl být člověk bez zaměstnání. Trestné bylo příživnictví, ale to bylo definováno jako „soustavné se vyhýbání poctivé práci“. Tuto definici 25 dní bez zaměstnání pochopitelně nesplňovalo.

Péče o dítě se hodnotí do čtyř let věku dítěte (což je mimochodem jedna z nejvstřícnějších právních úprav na světě) a dítě plakající ve školce zákon o důchodovém pojištění opravdu neuvádí jako důvod k prodloužení hodnocení této náhradní doby.

Zdravotní pojištění s dobou pojištění nijak nesouvisí. Důchod a jeho výpočet ovlivňuje sociální pojištění a pokud jste si dané roky neplatila, nemohou vám být zhodnoceny (Jak by k tomu přišel ten, co si pojištění platil?).

Zhodnocení výše uvedených dob dnes nijak neovlivníte. Nějakou dobu pojištění jste získala, nějakou ne, a nějak jste si platila a neplatila pojištění. Z toho všeho vám byl spočítán důchod. Neexistuje žádné rada, kterou byste nyní napravila chyby za posledních 40 let – chybějící doby a podle všeho nízké platby na sociální pojištění.

Péče o děti a jejich výchova vám zajistily nižší důchodový věk a i zhodnocení jejich péče do čtyř let věku jako náhradní doby pojištění. To jsou samozřejmě významné faktory výpočtu důchodu.

Pokud si chcete předčasný starobní důchod zvýšit, najděte si zaměstnání, které bude zakládat účast na sociálním pojištění (můžete být i OSVČ) a požádejte o zastavení výplaty předčasného důchodu. Výdělečnou činností si předčasný důchod zvýšíte.

Doporučuji také neohlížet se na jiné, ale vidět chyby u sebe – málo jste si platila na sociálním pojištění, hodně let pojištění vám chybí (neplatila jste si vůbec), důchod máte hodně pokrácený. To jsou důvody, proč máte nízký důchod. Na tom nic nespravedlivého není.