Práce nad nárok OSVČ

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz k procentnímu zvyšování starobního důchodu za práci nad nárok u OSVČ za odpracované dny (90 dnů – 1,5%) bez pobírání starobního důchodu. Samostatnou výdělečnou činnost jsem zahájil po dosažení důchodového věku. Je podmínkou pro započítání odpracovaných dnů nějaká minimální výše daňového základu v hodnoceném období? Je postačující oznámení o zahájení samostatné výdělečné činnosti na ČSSZ a odevzdání a zaplacení důchodového pojištění podle Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za příslušný kalendářní rok s označením činnosti jako hlavní v příslušných měsících? Předem děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Práce nad nárok OSVČ

Doba pojištění OSVČ získaná po vzniku nároku na starobní důchod, může být zhodnocena až po podání přehledu o příjmech a výdajích a zaplacení pojištění. Pokud byste žádost o důchod uplatnil dříve, ČSSZ důchod přepočítá až po podání přehledu a zaplacení pojistného.

Důležité je tedy zaplacení sociálního pojištění OSVČ (po podání přehledu), které je odvozeno od daňového základu. Minimální částky pojistného naleznete na stránkách ČSSZ. Oznámení o zahájení samostatné výdělečné činnosti nestačí.