Pokud mi bude přiznán invalidní důchod, vrátím se do práce a zjistím, že to nejde, lze se vrátit do PN?

Otázka:

Dobrý den, mám chronickou chorobu se spoustou dalších nežádoucích projevů. Ty se nyní léčí chirurgicky. Doba léčení těchto projevů může být až roky. Specialistka mi doporučila zažádat si o ID. Nyní jsem na neschopence. Cca za měsíc bych to chtěl zkusit zpátky do práce, ale vůbec nevím, zda to půjde. Otázka je, zda je na překážku návrat do práce na stejnou pozici při rozhodování o ID? A dále pokud mi bude přiznán a ukončena neschopnost a já se vrátím do práce a zjistím, že to nejde, lze se vrátit do PN? Ten nebude (teda doufám) na pořád, tzn. , že pracovat u nynějšího zaměstnavatele chci, ale nevím, jak je to v režimu pobíratele ID. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud mi bude přiznán invalidní důchod, vrátím se do práce a zjistím, že to nejde, lze se vrátit do PN?

Základní informace k žádosti o invalidní důchod, naleznete zde. V článku je mimo dalších důležitých informací uvedeno:

Kdy žádat o invalidní důchod 1. nebo 2. stupně?
Žádost o invalidní důchod není podmíněna trváním dočasné pracovní neschopnosti – nemusíte být “na neschopence”. Žadatel o invalidní důchod může být jak zaměstnaný tak v evidenci úřadu práce. O invalidní důchod si tedy může požádat každý, kdo to uzná za vhodné…

Pokud ošetřující lékař znovu rozhodne o vzniku další dočasné pracovní neschopnosti (dá vám neschopenku), pak můžete být znovu „v pracovní neschopnosti“. Po vyčerpání podpůrčí doby by vám však nemocenská již nenáležela.

Výdělečná činnost invalidních důchodců v jakémkoliv stupni invalidity není zákonem omezena. Bližší informace naleznete v tomto článku.