Přepokládám, že by mělo být možné podporu z úřadu práce zpátky vrátit a chtít důchod

Otázka:

Dobrý den, požádala jsem o předčasný důchod k 30.9.2023 s pozastavenou výplatou. Po celou dobu jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní mi přišlo rozhodnutí o přiznání důchodu a přiznaný důchod je o dost vyšší než moje podpora. Je možné vzít zpátky pozastavení výplaty a nechat si zpětně vyplatit všechny splátky od 30.8. až do nynějška? Je to možné, když jsem byla na úřadu práce a měla podporu? Přepokládám že by mělo být možné podporu z úřadu práce zpátky vrátit a chtít důchod, když je to pro mě finančně lepší mít důchod. Jak mám postupovat? Děkuji Vám.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Přepokládám, že by mělo být možné podporu z úřadu práce zpátky vrátit a chtít důchod

„Pozastavení výplaty“ se nebere zpátky. Požádala jste si o důchod bez výplaty a nyní si o ni prostě jen požádáte, příp. požádáte o změnu data přiznání výplaty. Abyste na výplatu měla nárok, musíte ČSSZ doložit potvrzení z úřadu práce, že jste nepobírala podporu v nezaměstnanosti, jinak vám výplatu předčasného důchodu nepřizná – § 37 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. Zda je možné podporu ale takto vracet, nevím, musíte se informovat na úřadu práce.

Píšete o přiznání důchodu od 30. 9. 2023 a o přiznání výplaty od 30. 8. 2023. Výplata ale nemůže předcházet datum přiznání. Pokud byste chtěla přiznat výplatu už od 30. 8. 2023, musela byste požádat také o změnu data přiznání důchodu na 30. 8. 2023. O změnu data přiznání důchodu nebo výplaty je možné požádat do 30 dnů od obdržení rozhodnutí.