Je lepší zažádat o invalidní důchod ještě v podpůrčí době nemocenských dávek?

Otázka:

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na situaci, pokud by došlo ke skončení jednoho roku podpůrčí doby výplaty nemocenských dávek a návratu do práce, lze požádat zpětně o invalidní důchod? Tedy v momentě až když v reálu zjistím, zda to v práci nezvládám a do jaké míry? Od jakého data by se pak vyplácel důchod v případě přiznání? Vyplácel by se i zpětně? Nebo je lepší zažádat ještě v podpůrčí době nemocenských dávek? Nebude tam v posuzování invalidity hrát nějakou roli (v negativním slova smyslu), že se na začátek zkusím vrátit zpět na plný úvazek? Jsem onko pacientka pro karcinom rekta.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je lepší zažádat o invalidní důchod ještě v podpůrčí době nemocenských dávek?

O invalidní důchod si můžete požádat kdykoliv to uznáte za vhodné – nemusíte být na neschopence. Klidně si tedy o invalidní důchod můžete požádat po skončení dočasné pracovní neschopnosti. Od kdy se přiznává invalidní důchod, vysvětluji v tomto článku.

Důchod je možné doplatit až pět let zpětně od uplatnění žádosti. Zda si požádáte o invalidní důchod těsně před koncem podpůrčí doby nemocenské nebo po jejím skončení je posudkově bezvýznamné. Stejně tak aktuální návrat do zaměstnání.