Nastoupím do práce, zjistím, že to “nejde” a jak mám postupovat v takovém případě?

Otázka:

Dobrý den, 10.1.18 mi byla posudkovym lékařem uznána invalidita I.stupne. Od léta 2016 jsem v pracovní neschopnosti, po dvou operacích bederní páteře, bohužel bolesti přetrvávají i nadále. Do 30 ti dnů od rozhodnutí mi musí lékař pry ukončit pracovní neschopnost a musím tedy nastoupit do práce? Na zkrácený pracovní úvazek? Nedovedu si představit, že budu, byť pár hodin, sedět v kanceláři u počítače. Do 90 dnů od posouzení mi ma přijít jakési rozhodnutí, na které se mohu odvolat. Takze, prosím, nastoupim do práce, zjistím, že to “nejde” a jak mám postupovat v takovém případě? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nastoupím do práce, zjistím, že to “nejde” a jak mám postupovat v takovém případě?

Doporučuji vám k přečtení článek o skončení pracovního poměru po přiznání důchodu. Skončením dočasné pracovní neschopnosti vám skončí i omluvné důvody a musíte se vrátit si zaměstnání. Případné zkrácení pracovního úvazku je na dohodě mezi vámi a vaším zaměstnavatelem. Stejně tak i případné neplacené volno, které by přicházelo také v úvahu.

Pokud v zaměstnání zjistíte, “že to nejde”, zřejmě budete muset v zaměstnání skočit, přihlásit se do evidence úřadu práce a najít si takové zaměstnání, které budete zvládat.

Bližší informace o námitce naleznete v tomto článku.