Pokud mám přiznán předčasný důchod bez výplaty, tak až do data uvolnění výplaty jsem pořád OSVČ hlavní?

Otázka:

Dobrý den, pane Mařík,
poprosila bych Vás o radu, dnes jsem byla na pobočce OSSZ ohledně podání Přehledu OSVČ za rok 2023. K 31.5.2023 mám přiznán předčasný důchod bez výplaty. Podnikání ukončuji k 31.1.2024, v měsíci lednu dosáhnu lepšího krácení a další rok pojištění. O uvolnění výplaty jsem si zažádala od 1.2.2024.
Dnes jsem zašla jen na konzultaci, jak správně vyplnit Přehled OSVČ za rok 2023 – myslela jsem, že i když mám přiznán předčasný důchod bez výplaty, stávám se od data přiznání důchodu OSVČ vedlejší a v přehledu od 1.6. 2023 uvádím OSVČ vedlejší a jako důvod vedlejší činnosti uvádím přiznání starobního důchodu.
Bylo mi ale řečeno, že pokud mám přiznán předčasný důchod bez výplaty, tak až k datu uvolnění výplaty jsem pořád OSVČ hlavní. Nikde jsem v pokynech nenašla poznámku, že pro důvod výkonu vedlejší SVČ při přiznání důchodu je rozhodující, zda je přiznán s výplatou nebo bez výplaty.
Tak nyní nevím, co je správné a jak to mám správně v přehledu uvést.
Vím, že se touto problematikou nezabýváte, ale vždy jste mi velice dobře poradil.
Moc děkuji za pomoc.

Ještě doplňuji k původnímu dotazu, pokud prý budu OSVČ vedlejší nebude se počítat doba další výdělečné činnosti ani v případě, že přesáhne rozhodné částky a budu účastna důchodového pojištění. Toto období by mi prý nemohli započítat k odmazávání. Dokud mám přiznán starobní důchod bez výplaty, musím být do doby uvolnění výplaty OSVČ hlavní, aby tato doba byla považována za dobu výdělečné činnosti.
Mám v tom nyní pěkný zmatek.
Moc děkuji za vysvětlení a radu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud mám přiznán předčasný důchod bez výplaty, tak až do data uvolnění výplaty jsem pořád OSVČ hlavní?

Jako vedlejší lze vaši činnost hodnotit už ode dne přiznání předčasného důchodu (i bez výplaty). Zákon v tom hovoří zcela jasně – § 9 odst. 6 písm. b) zákona č. 155/1995 Sb. V tomto paragrafu se píše o přiznání starobního důchodu (naopak u invalidního důchodu se vysloveně vyžaduje výplata).

Ve vaší situaci lze na přehledu za rok 2023 postupovat dvěma způsoby – oba zajistí odmazání krácení předčasného důchodu i získání další doby pojištění:

  1. Celý rok si vykážete jako hlavní činnost.
  2. Od května 2023 si vykážete vedlejší činnost, ale přihlásíte se k účasti na pojištění.

První varianta ve vaší situaci určitě vyjde dráž, protože budete muset zaplatit minimální pojistné pro hlavní činnost za celý rok 2023. U druhé budete mít díky vedlejší činnosti pojistné nižší (může ale záležet na výši výdělku). Můžete si zkusit obě varianty vložit do přehledu a uvidíte, jaké pojistné vám vyjde.

To, co uvádíte v doplnění, jak pak již holý nesmysl.