Stačí, pokud budu v r. 2024 vykonávat činnost vedlejší, když budu přihlášená k placení pojištění?

Otázka:

Předčasný důchod bez výplaty a OSVČ činnost vedlejší a platby DP
Dobrý den, pane Maříku,
včera jsem obdržela rozhodnutí o přiznání předčasného starobního důchodu od 31.12.2022 bez výplaty.
Jsem předdůchodce a současně pracuji jako OSVČ s nižším výdělkem, v r. 2023 zatím vykonávám činnost hlavní a platím odpovídající zálohy na DP. Na OSSZ mě dnes informovali, abych si letos i nadále platila zálohy na DP z činnosti hlavní a teprve při podání přehledu za rok 2023 v něm uvedla, že v roce 2024 budu vykonávat činnost vedlejší a že se přihlašuji k placení DP, protože při nízkém výdělku nejspíše nedosáhnu rozhodné částky pro povinnou účast na DP.
Uvolnění výplaty důchodu předpokládám v lednu 2025, ráda bych měla uznány roky 2023 a 2024 jako dobu pojištění pro přepočet výše důchodu.
Stačí tedy, pokud budu v r. 2024 vykonávat činnost vedlejší a budu přihlášená k placení DP, nebo musím vydělat tolik, abych přesáhla rozhodnou částku, od které jsem i při vedlejší činnosti povinna DP platit?
Stačí před uvolněním výplaty důchodu činnost na živnostenský list pozastavit, nebo ji musím zrušit a pak obnovit? Na OSSZ jsem na žádnou z těchto otázek nedostala jednoznačnou odpověď, každý odbor tvrdí něco jiného a ČSSZ mně odkázala zpět na místní pobočku.
Děkuji Vám za výborné informace, které zde poskytujete, a zdravím

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Stačí, pokud budu v r. 2024 vykonávat činnost vedlejší, když budu přihlášená k placení pojištění?

Ano, k účasti na pojištění se stačí přihlásit až na přehledu o příjmech a výdajích OSVČ (v roce 2024 za rok 2023 atd.). Později než na přehledu to ale již není možné. Pokud překročíte rozhodnou částku, účast na pojištění vzniká automaticky, pokud rozhodné částky nedosáhnete, můžete se k pojištění přihlásit. Není tedy třeba rozhodnou částku dosáhnout a překročit, ale stačí se k pojištění přihlásit.

Ukončovat samostatnou výdělečnou činnost nemusíte, pouze si od roku 2025 (při podání přehledu v roce 2026) musíte pohlídat nepřekročení rozhodné částky, aby vám předčasný důchod za rok 2025 náležel a nemusela byste ho vracet.