Bylo by možné se evidovat na ÚP, pobírat podporu a poté požádat o uvolnění výplaty předčasného důchodu?

Otázka:

Dobrý den, mám přiznaný invalidní důchod 1.stupně, zatím nemám výměr důchodu, pouze rozhodnutí OSSZ. 28.12.jsem požádala o předčasný důchod s krácením 1/2 roku. Nyní zjišťuji, že pro mě byla pravděpodobně výhodnější evidence na Úřadu práce, pobírat podporu v nezaměstnanosti a invalidní důchod. Bylo by možné se evidovat na ÚP, pobírat podporu současně s invalidním důchodem, a až bude rozhodnutí o předčasném důchodu, pozastavit jeho vyplácení do doby řádného důchodu 16.6.2021 ? Moc děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Bylo by možné se evidovat na ÚP, pobírat podporu a poté požádat o uvolnění výplaty předčasného důchodu?

Ano, je to možné a pokud je součet invalidního důchodu a podpory v nezaměstnanosti vyšší než předčasný starobní důchod, tak i výhodné. Nyní můžete požádat o změnu data přiznání výplaty důchodu (nikoliv samotného data přiznání) tak, že předčasný důchod požadujete přiznat „bez výplaty“. Požadovanou změnu s vámi sepíší na OSSZ, u které jste uplatnila žádost o důchod.

Otázka doplněna:

Dobrý den,
moc děkuji za potěšující odpověď

Jen se chci doptat zda mám požádat o změnu výplaty předčasného důchodu ihned, nebo až budu mít rozhodnutí o důchodu? A do jakého data mohu pobírat dávky v nezaměstnanosti ? Nárok na starobní důchod vznikne 16.6.2021.
Na ÚP bych mohla být 11 měsíců.

moc děkuji za odpověď a přeji krásný zbytek dne

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

O změnu data přiznání výplaty požádejte co nejdříve, dokud není o důchodu rozhodnuto. ČSSZ ve změnách není moc pružná a vyhnete se tak zbytečným komplikacím.

Podporu můžete klidně vyčerpat celou a o uvolnění výplaty pak požádat až po jejím skončení.