Pobírám invalidní důchod III. stupně. Je pravda, že se na mě nevztahuje ochranná lhůta 7 kalendářních dní?

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz – mám invaliditu 3.stupně a pracuji na HPP na dobu určitou do 30.11.2020. Zaměstnavatel se mnou pracovní smlouvu neprodlouží. Je pravda, že se na mě nevztahuje ochranná lhůta 7 kalendářních dní – kdybych začala po skončení marodit? A kdybych začala marodit ještě před skončením pracovního poměru, tak nemocenská stejně skončí dnem pracovního poměru? A ještě – mohu se přihlásit na Úřad práce? Sociální pojištění ze mzdy mi bylo odváděno.
Děkuji Vám předem za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pobírám invalidní důchod III. stupně. Je pravda, že se na mě nevztahuje ochranná lhůta 7 kalendářních dní?

Poživatel invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně nemůže pobírat nemocenskou po skončení pracovního poměru, tj. v ochranné lhůtě – § 15 odst. 4 písm. a) zákona č. 187/2006 Sb. Pokud byste začala marodit před koncem pracovního poměru, skončila by vám výplata nemocenské spolu s koncem zaměstnání.

Přihlásit se do evidence úřadu práce byste mohla pouze v případě, že byste měla v posudku o invaliditě uvedeno, že “jste schopna výdělečné činnost za zcela mimořádných podmínek” – § 25 odst. 2 písm. d) zákona č. 435/2004 Sb. Pokud tuto informaci v posudku o invaliditě uvedenu nemáte (což se týká drtivé většiny invalidů), nemůžete se evidovat na úřadu práce a tudíž ani pobírat podporu v nezaměstnanosti.