Existuje ochranná lhůta ještě 7 dní po skončení pracovního poměru?

Otázka:

Dobrý den
Chtěl bych jít do předčasného důchodu, ukončím pracovní poměr a nastoupím na nemocenskou 7 dní po ukončení pracovního poměru tím by se mi méně krátil důchod.
Můj dotaz zní. Existuje ochranná lhůta ještě 7 dní po skončení pracovního poměru? Na OSSZ mi tvrdí, že nikoliv.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Existuje ochranná lhůta ještě 7 dní po skončení pracovního poměru?

Ano, sedmidenní ochranná lhůta po skončení pojistného vztahu stále existuje – § 15 odst. 1 zákona č. 187/2006 Sb. Tzv. nemoc v ochranné lhůtě není možná u poživatele starobního důchodu (vč. předčasného) – § 15 odst. 4 písm. a) zákona č. 187/2006 Sb. Je tedy otázkou, zda nedošlo k nedorozumění v tomto směru.

Otázka doplněna:

Dobře. Začnu vyřizovat důchod čtyři měsíce před předčasným důchodem a potom  v ochranné lhůtě onemocnim. Jaký bude další postup? Budu brát důchod nebo nemocenskou?

Odpověď doplněna:

Ochranná lhůta neplyne poživateli starobního důchodu. Z toho vyplývá, že není podstatné, kdy si předčasný starobní důchod “začnete vyřizovat”, ale datum přiznání důchodu, tj. od kdy bude přiznán. Pokud začnete marodit před datem přiznání důchodu, bude vám nemocenská náležet nejpozději do dne předcházejícímu dni přiznání důchodu. Souběh starobního důchodu a nemocenské z ochranné lhůty není možný a náležet bude jen důchod.