Pobírám invalidní důchod 3. stupně. Mohu se se zaměstnavatelem domluvit na práci na 3 hodiny?

Otázka:

Dobrý den, před necelým rokem mi byl přiznán invalidní důchod 3. stupně s formulací: U pojištěnce došlo k poklesu pracovní schopnosti nejméně o 70 procent a není schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. Lékaři mi přitom řekli, že budu moci pomalu to zkoušet pracovat. Nyní by mě firma zaměstnala jako osobu se zdravotním postižením, ale nabízí 6 hodin práce denně. Myslím, že to je pro mě pro začátek příliš a také se obávám, aby mi potom při KLP (bude za rok) 3. stupeň nesebrali. Chtěla bych to zkusit, ale nikdo neví (ani lékaři ani já, jak se bude moje nemoc vyvíjet a jak snesu práci). Chtěla bych tu práci zkusit, ale na méně hodin než mi nabízejí. Je možná dohoda o menším úvazku, když mám 3. stupeň? Měla bych začít v chráněné dílně, ale zatím nemám k tomu chráněné ubytování. Poradíte, prosím. Chtěla bych práci zkusit (je v místě bydliště) a zároveň se obávám, abych nepřišla o důchod, zdraví se přitom nezlepšilo či zhoršilo a nezůstala potom bez prostředků. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Pobírám invalidní důchod 3. stupně. Mohu se se zaměstnavatelem domluvit na práci na 3 hodiny?

Výdělečná činnost invalidních důchodců v jakémkoliv stupni invalidity není omezena ani odpracovanými hodinami ani výdělkem. Dohoda je dohoda – pokud se s vaším zaměstnavatelem dohodnete, že budete pracovat 6 hodin denně, bude to 6 hodin. Pokud se dohodnete ne kratším úvazku, je to pochopitelně možné. Záleží jen na vás a na vašem zaměstnavateli, k čemu přistoupí.

Co jsou to mimořádné podmínky jsem vysvětloval zde. Mimochodem tato informace se dnes již na posudky o invaliditě neuvádí právě proto, aby invalidy nemátla.