Mohu u invalidního důchodu pracovat a současně studovat?

Otázka:

Dobrý den,beru invalidní důchod třetího stupně kuli paranoidni schizofrenii,mam min.2 roky maximální stabilizaci,a chtěl bych přístím rokem nastoupit na studium na škole.
Dozvědel sem se na webech a dalších zdrojích že lze i při invalidním důchodu třetího stupně včetně dovětku „není schopen výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek“ co je i můj případ, pracovat tři hodiny denně nebo studovat.
A přitom však podle mě dojde ke zlepšeni zdravotního stavu a tudiž zlepšení DNZS a pak by se měl snížit nebo odebrat invalidní důchod.
Je tomu tak,v měm připadě pokud bych studoval a po studiu pracoval 2-3 hodiny denně,ptám se na obě dvě věci zvlášt.
Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mohu u invalidního důchodu pracovat a současně studovat?

To co jste se dozvěděl „na webech“ je nesmysl. Výdělečná činnost invalidních důchodců v jakémkoliv stupni invalidity není zákonem omezena. Bližší informace naleznete v tomto článku. Stejně tak samozřejmě není omezeno ani studium. Pokud budete zvládat zaměstnání (klidně na zkrácený úvazek) i studium, můžete tyto činnosti vykonávat.

Co jsou to „mimořádné podmínky“, a že neznamenají žádný zákaz výdělečné činnosti, jsem v důchodové poradně vysvětloval mnohokrát, např. zde.

Pokud se vám zlepší zdravotní stav, může samozřejmě dojít ke snížení stupně invalidity, ale k tomu dojde bez ohledu na vaše zaměstnání nebo studium.

Otázka doplněna:

A kolik hodin na zkrácený uvazek bych měl pracovat abych nepřišel o důchod třetího stupně nebo mi nesnížil ?
A jak moc ovlivnuje zlepšení zdravotního stavu studium nebo práce ?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Jak jsem se vám snažil vysvětlit, neexistuje žádná hranice vyjádřená hodinovým úvazkem, po jejímž překročení by došlo ke snížení stupně invalidity.

Jak moc vám zdravotní stav ovlivní studium nebo práce netuším, nejsem váš lékař.