Mimořádné podmínky a možnost registrace na úřadu práce

Otázka:

Dobrý den, mám asi zvláštní dotaz , snažila jsem se ho dohledat ale nenašla. V posudku o invaliditě mám napsáno že nejsem schopna práce za zcela mimořádných okolností. mám přiznán 3.stupeň. Chci se zeptat , pokud bych chtěla aby v posudku bylo napsáno , že jsem schopna samost.výděl.činnosti, co pro to mám udělat ? Jde mi o to, abych mohla být na úp jako uchazeč a měla více možností najít práci a získat případně rekvalifikaci.mám sice 3.stupeň id ale jsem schopna podle mne pracovat aspoň pár hodin denně, navíc mám deprese z toho že nemůžu pracovat. Děkuji za odpověd.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mimořádné podmínky a možnost registrace na úřadu práce

Jakým způsobem je třeba chápat zcela mimořádné podmínky (to je přesný název, nikoliv „mimořádné okolnosti“), jsem vysvětloval zde. V současné době se dokonce do posudků informace o nemožnosti vykonávat výdělečnou činnost ani za zcela mimořádných podmínek neuvádí. Na posudku se může objevit pouze informace, že jste chopna výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek.

Informace, že jste schopna samostatné výdělečné činnosti (tedy podnikání), nikdy na posudku o invaliditě uvedena nebude. Může tam být pouze informace, že jste schopna výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. Tato formulace vám zajistí možnost registrovat se v evidenci úřadu práce. Nemá však žádný vliv na to, zda můžete nebo nemůžete pracovat.

Pokud byste přeci jen chtěla posudek v tomto smyslu změnit, musíte se obrátit na vaší OSSZ, posudkový lékař váš zdravotní stav posoudí a určí, zda jste schopna výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. K ničemu jinému, kromě možnosti registrace na úřadu práce, vám to však nebude.