Po 15 letech péče se vyloučené doby škrtnou?

Otázka:

Dobrý den,
dlouhodobě pečuji o postiženého syna , se třetím stupněm příspěvku na péči. Protože je mu již devatenáct, příspěvek činí 12800,-. Mám manžela, který je schopen se o něj krátkodobě postarat a snažím se proto si podle možností přivydělávat. Starám se o podobně postižené děti na DPP, tedy max 300 hodin ročně a výdělek nikdy nepřesáhne 10000,- , v praxi ale je to tak 2- 4 tisíce korun měsíčně. Tato částka je pro mě přesto zajímavá a také se dostanu “mezi lidi”. Je mi ale 57 a od 64 let bych měla pobírat starobní důchod. ( Dvě děti) Příspěvek na péči pobírám od roku 2007. Před narozením syna ( rok 2001) jsem měla slibnou kariéru a slušně jsem vydělávala. Slyšela jsem, že se v těchto případech, kdy péče o osobu blízkou trvá déle než 15 let, se vyloučené doby škrtnou a důchod se počítá z aktivních let práce. Bojím se proto, abych kvůli drobným přivýdělkům na DPP o tuto možnost nepřišla. Za dobu péče o syna jsem fyzicky i sociálně vyčerpaná a nesmím si dovolit žádnou chybu.
Děkuji a zdravím

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Po 15 letech péče se vyloučené doby škrtnou?

Jakým způsobem se počítá starobní důchod osobám, které pečují, vysvětluji v tomto článku. Pokud péče trvá alespoň 15 let, tak je proveden ještě jeden srovnávací výpočet, při kterém se místo vyloučených dob zhodnotí jako vyměřovací základy (výdělek) vyplacený příspěvek na péči. Z obou výpočtů se přizná starobní důchod v té výši, která je pro vás výhodnější. Není to tedy tak, že by se po 15 letech péče důchod počítal zcela jinak, ale spočítá se i jiným způsobem a přizná se pro vás výhodnější varianta – § 19a zákona č. 155/1995 Sb.

Pokud jste měla před péčí “lepší výdělky”, pak vám velmi pravděpodobně vyjde lepší výpočet s vyloučenou dobou.

Z dohody o provedení práce se u zúčtovaného příjmu do 10.000 Kč měsíčně neodvádí sociální pojištění a tak žádným způsobem do výpočtu důchodu nevstupuje a výši důchodu neovlivňuje. To platí obecně, ať už pečujete nebo ne.