Péče o postižené dítě a výpočet starobního důchodu

Otázka:

Dobrý den, je mi skoro 50 let a od 18 let jsem nebyla nezaměstnaná, jen 2x jsem byla na rodičovské dovolené. Posledních 13 let pracuji jen na zkrácený úvazek, protože se starám o těžce postiženou dceru (má průkaz ZTP/P). Chtěla bych se zeptat, jelikož mám nízký příjem, jestli se mi bude starobní důchod vypočítávat z výdělku, který mám při zkráceném úvazku o několik tisíc nižší, nebo jestli se výše důchodu zohlední, když se starám o postiženou dceru.
Děkuji předem za odpověď.

Odpověď:

Péče o postižené dítě a výpočet starobního důchodu

Aby vám vůbec vznikl nárok na starobní důchod, budete nejprve muset získat potřebnou dobu pojištění, která ve vašem případě činí 35 let. Podmínky, příp. další možnosti, které jsou však vykoupeny podstatně vyšším důchodovým věkem, máme podrobně popsány v článku o nároku na starobní důchod. Až poté, co získáte potřebnou dobu pojištění, je možné řešit způsob výpočtu důchodu.

To, že má vaše dcera průkazku ZTP/P není rozhodující. Rozhodující je, zda a jaký pobírá stupeň závislosti. Ve věku do 10 let stačilo, aby měla první stupeň závislosti, po 10. roce věku je třeba, aby měla alespoň 2. stupeň závislosti. Pak se vám tato doba hodnotí jako doba péče na důchod. Pokud bude vaše péče trvat alespoň 15 let, bude se vám příspěvek na péči počítat jako příjem při výpočtu důchodu. ČSSZ také provede srovnávací výpočet, kdy tuto dobu vyloučí, aby nezhoršovala průměr z ostatních zaměstnání, ale vzhledem k tomu, že jste zřejmě před péčí moc dlouho (možná vůbec) nepracovala, toto nebude při výpočtu ku pomoci a první způsob výpočtu bude pravděpodobně výhodnější.

Na podobný dotaz jsem odpovídal zde: Jak se počítá příspěvek na osobu blízkou do důchodu?