Opakovaně přiznávaný invalidní důchod a výpočet starobního důchodu

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz,požádala jsem o důchod a teď čekám.V posledním dotazu tady jsem četla, že se důchod vypočítává i třemi způsoby,pokud byl opakovaně přiznaný. Ja jsem měla ČID přiznany 1.11.1991 a ten jsem měla stále, až do 1.8.1999 kdy mi byl přiznán PID ,který jsem měla do 1.2.2004.A od 30.7.2004 dodnes mám opět inv.důch.1.st.Také mi tedy bude počítán star.důchod třemi způsoby, když jsem měla částečný invalidní, pak plný invalidní a nyní opět ID 1.st.? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Opakovaně přiznávaný invalidní důchod a výpočet starobního důchodu

Odpověď, o které píšete se týkala výpočtu invalidního důchodu, což není váš případ a “ochranný výpočet” u starobního důchodu neexistuje. Jak se počítá starobní důchod při předchozím pobírání invalidního důchodu, vysvětluji v tomto článku.

Vám bude důchod spočítán klasicky a dále STOP OVZ výpočtem, který vysvětluji v článku výše. Tento STOP OVZ výpočet vám bude spočítán z průměrného měsíčního výdělku stanoveného v roce 1991, i z osobního vyměřovacího základu (OVZ) stanoveného v letech 1999 a 2004. Výpočet tedy bude ve vašem případě proveden dokonce čtyřikrát (klasicky a 3x STOP OVZ). Přiznána bude nejvýhodnější varianta.

Otázka doplněna:

Dobrý den ,děkuji za odpověď a mám ještě doplňující otázku. Do kalkulačky výpočtu STOP OVZ se musí zadat počet let pojištění, tzn.celkový počet let pojištění pro výpočet důchodu. Když já jsem měla ČID,potom PID a pak opět ID 1.st. a důchod se mi bude počítat 4x, klasicky a 3x STOP OVZ stále  se pri každém z těch tří výpočtů  zadává do kalkulačky  STOP OVZ celkový počet let pojištění pro výpočet důchodu, nebo vždy jen doba po kterou byl ten který důchod přiznán.? Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Ve všech čtyřech výpočtech bude zhodnocena stejná doba pojištění, tj. doba pojištění získaná do vzniku nároku na starobní důchod. Tuto dobu pojištění je třeba nyní spočítat. Tato doba nijak nesouvisí s dobou pojištění hodnocenou při předchozích výpočtech invalidních důchodů.