Je možné pracovat na procenta a mít STOP OVZ výpočet?

Otázka:

Dobrý den, mám dvě otázky.
1. Jak je to s výpočtem starobního důchodu, když pobírám invalidní důchod 1. stupně? Je možné v tomto případě pracovat “na procenta”, tedy vypočítává se v tomto případě opět důchod oběma způsoby (normálně starobní, přepočítáním OVZ z doby, kdy byl přiznán invalidní důchod)?
2.Když byl inv. důchod přiznán v roce N, byl vyměřovací základ vypočítán z roku N-1, tedy koeficient, pro přepočítání OVZ je vztažen k roku N-1? Např. když byl inv. důchod přiznán v roce 2012, tedy OVZ počítán k roku 2011, při odchodu do důchodu v roce 2020 je přepočítací koeficient 1,3882?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Je možné pracovat na procenta a mít STOP OVZ výpočet?

Ano, mimo běžného výpočtu starobního důchodu se STOP OVZ výpočet provádí vždy, když je, nebo v minulosti byl, přiznán invalidní důchod. Provádí se jak u předčasného starobního důchodu, tak i u práce nad nárok.

Jak se stanoví přepočítací koeficient pro STOP OVZ výpočet, kterým se přepočítává původní OVZ je popsáno v § 19 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb. (pro laiky dosti složitě). Výsledkem výpočtu popsaného v tomto paragrafu skutečně je koeficient nárůstu všeobecného vyměřovacího základu, který je v roce přiznání důchodu přiřazen k roku, který o rok předchází rok přiznání původního důchodu (jak píšete N-1). U vámi zmiňovaného příkladu by to skutečně bylo 1,3882.