Proč mi nepřiznali plný invalidní důchod, když jsem měla 10 let pojištění z posledních 20 let?

Otázka:

Od roku 1996 jsem byla v částečném invalidním důchodu,v r.2004 jsem byla uznána plně invalidní ale pobírání plného inv.důchodu mi nebyl přiznán z výpočtu za posledních 10let jsem měla jenom 2roky a 254dní ale za posledních 20 let jsem měla více jak 10let pojištění proč mi to tedy nepřiznali?V roce 2009 mi potom byl plný invalidní důchod vyplácen,ale těch pět let co jsem pobírala částečný invalidní,ale byla plně invalidní mi do starobního důchodu nezapočítali ,byla jsem vedená na uřadu práce,ale tam mě vyloučili,že jsem plně invalidní tak tam nemohu být vedena,že jsem tedy sociálně pojištěna,ale do starobního důchodu mi těch pět let nezapočítali,od Ledna 2018 jsem opět invalidní druhého stupně a za dva roky bych mohla jít do starobního důchodu,ale těch pět let mi chybí.chtěla bych vědět jaké mám možnosti a zda si mohu zpětnědoplatit a kolik a proč mi to nemohli počítat z těch 20 let zpětně zdravím a předem děkuji za odpověd

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Proč mi nepřiznali plný invalidní důchod, když jsem měla 10 let pojištění z posledních 20 let?

Právní úprava, podle které se může pro vznik nároku na invalidní důchod sledovat i období posledních 20 let před vznikem invalidity, je účinná až od 1. 1. 2010. Proto vám invalidní důchod nemohl být přiznán dříve (nejde o rok 2009, jak uvádíte).

Pěl let, o kterých píšete, jste nebyla sociálně pojištěná. Je protimluv, abyste byla sociálně pojištěná, ale aby se vám tato doba nepočítala do důchodu. Vy jste pojištěná nebyla a proto se vám tato doba „do důchodu“ nepočítá.

Možnosti doplácení pomocí dobrovolného důchodového pojištění vysvětluji zde. Vámi zmiňovanou dobu nyní již doplácet nemůžete.