Opakovaně přiznaný invalidní důchod a starobní důchod

Otázka:

Dobrý den, narodila sem se v dubnu 1961, po skončení základní školy sem se vyučila a nastoupila do zaměstnání. Po mateřské dovolené (mám 2 děti) jsem opět pracovala a bohužel byla i několik let na úřadu práce. V květnu 2003 z důvodu onkologického onemocnění mi byl přiznám plný invalidní důchod. Po dvou letech ni byl snížen na částečný, který sem pobírala až do prosince 2014. V tento měsíc téhož roku jsem podstoupila vážnou operaci páteře a byl mi opět přiznám plný invalidní důchod na jeden rok. Od ledna 2016 jsem opět hlášená na úřadu práce. Chtěla bych se zeptat, jak se vypočítají odpracované roky a kdy je možné zažádat o předčasný důchod. Děkuji.

Odpověď:

Opakovaně přiznaný invalidní důchod a starobní důchod

Data vhodná k odchodu do předčasného důchodu si můžete spočítat na naší kalkulačce důchodového věku.

Způsob výpočtu starobního důchodu při předchozím pobírání invalidního důchodu máme popsán v tomto článku. V článku popsaný způsob výpočtu bude proveden z každého dříve přiznaného invalidního důchodu.

Doba pobírání částečného invalidního důchodu (dnes invalidní důchod pro invaliditu I. nebo II. stupně) se pro výpočet starobního důchodu nehodnotí – nepočítá se při výpočtu starobního důchodu jako tzv. náhradní doba pojištění. Počítá se pouze pobírání invalidního důchodu pro invaliditu III. stupně (dříve plný invalidní důchod). Jaké doby se při výpočtu starobního důchodu hodnotí, je přehledně uvedeno v této tabulce. Evidence na úřadu práce se hodnotí pouze omezeně.