Od kdy bude přiznán invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den,můj otec byl předevčírem 8. 8. 2013 objednán před komisi, na základě žádosti o přiznání invalidního důchodu ze dne 19. 7. 2013.Ihned po zdravotním posouzení mu byl přiznán 3. stupeň invalidity čili plný invalidní důchod. Dlouhodobě marodí (od září 2012). V práci mu nemohli ze zdravotních důvodů nabídnout jiné pracovní místo, proto mu navrhli, ať se u závodního lékaře nechá k 31. 7. 2013 uschopnit a za měsíc srpen a září mu dají 100% platu za cenu že bude doma. Výpověď z práce pak vzejde k datu 30. 9. 2013. Chci se tedy zeptat od kdy začne ČSSZ vyplácet mému otci tento plný invalidní důchod? V papírech má napsáno den vzniku invalidity: 19. 7. 2013. Děkuji mockrát za Vaši odpověď.

Odpověď:

Od kdy bude přiznán invalidní důchod?

Vašemu otci dosud nebyl přiznán invalidní důchod, ale byl „pouze“ uznán invalidním. ČSSZ nyní vydá rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně (k přiznání důchodu nestačí pouze dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, ale musí být splněna také podmínka potřebné doby pojištění – předpokládám, že v případě vašeho otce půjde pouze o formalitu). Rozhodnutí o přiznání důchodu bude vašemu otci zasláno do 1 až 2 měsíců.

Jestliže byla dočasná pracovní neschopnost ukončena k 31. 7. 2013 bude výplata invalidního důchodu přiznána zpětně od 1. 8. 2013. Ostatní vámi uváděné údaje o pracovním poměru vašeho otce nejsou pro přiznání invalidního důchodu rozhodující.