Obdržela jsem formulář s žádostí o uvolnění výplaty – prý 4 měsíce předem nutno předložit na ČSSZ

Otázka:

Dobrý den … v rozhodnutí o PD bez výplaty mám k 12.5.2023 45 let a 81 dní. Stále pracuji a plánuji skončit buď k 26.7 ( 11,4 % krácení ) nebo k 24.10. 2024 ( 9,9%) případné až do konce řádného termínu – což je 12.1.2027.. z rodinných důvodů.Mám dva dotazy- 1) obdržela jsem formulář s žadostí o uvolnění výplaty – prý 4 mésíce předem nutno predložit na ČSSZ spolu s potvrzením od banky o existenci účtu, v zaměstnání však mohu dát výpovéď dohodou 2 měsíce dopředu … jaké mám tedy zvolit datum pro formulář a jaké pro výpovėď rozhodnu – li se skončit a za 2) přepočte se důchod na 46 pojistění včetně všech valorizací? Snad jsem to popsala srozumitelně.Řádný důchod je 12.1.2027. Děkuii

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Obdržela jsem formulář s žádostí o uvolnění výplaty – prý 4 měsíce předem nutno předložit na ČSSZ

4 měsíce předem je nejdřívější datum, kdy můžete o uvolnění výplaty požádat. V zaměstnání buď dostanete/dáte výpověď, příp. skončíte pracovní poměr dohodou (neexistuje nic jako „výpověď dohodou“). V zaměstnání se tedy buď dohodněte na skončení pracovního poměru nebo dejte výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou (začíná běžet 1. následujícího měsíce) a až poté si požádejte o uvolnění výplaty důchodu. Datum na žádosti o uvolnění výplaty důchodu zvolte takové, aby navazovalo na skončení výdělečné činnosti (např. skončíte výdělečnou činnost k 23. 10. 2024, výplata důchodu může být přiznána k 24. 10. 2024). Toto datum je tedy dáno datem skončení výdělečné činnosti. Sama zmiňujete rozptyl případného skončení výdělečné činnosti široký tři roky – sama musíte vědět, kdy chcete v zaměstnání skončit.

Ano, po úpravě důchodu získáte 46 let pojištění a důchod bude upraven způsobem, který popisuji v tomto článku. O úpravu důchodu je třeba požádat zpětně až po skončení výdělečné činnosti.