Žádost o uvolnění výplaty důchodu musím podat až po 1. 2. 2024?

Otázka:

Mám od CSSZ přiznaný předčasný důchod, s odloženou platbou. Požádat o výplatu důchodu hodlám od data 1.2.2024, když svůj aktuální HPP ukončím ke dni 31.1.2024. Mám s dovolením dva dotazy. Žádost o uvolnění výplaty důchodu musím podat až po 1.2.2024? A bude mi náležet výplata již za měsíc únor 2024, když důchody jsou proplácené v předstihu, pro další měsíc? Přesná pravidla neznám. Děkuji pěkně za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Žádost o uvolnění výplaty důchodu musím podat až po 1. 2. 2024?

O uvolnění výplaty důchodu lze požádat čtyři měsíce předem, ale o úpravu (přepočítání za dobu další výdělečné činnosti) důchod až po ukončení výdělečné činnosti (v únoru 2024 a později). Pokud tedy požádáte o uvolnění výplaty dopředu, budete muset ještě následně požádat o úpravu důchodu. Možné je také postupovat tak (a pokud máte dostatek financí, tak takový postup doporučuji), že o uvolnění výplaty i úpravu požádáte najednou po konci výdělečné činnosti (únor 2024 a později).

Na období dopředu se vyplácejí pouze pravidelné splátky důchodu. V tomto případě se zasílá doplatek na dané období, který obdrží zpětně.