Přepočítá se předčasný důchod, když si o výplatu požádám dopředu?

Otázka:

Vážený pane Maříku, potřebovala bych poradit. Mám přiznaný předčasný starobní důchod bez výplaty k 31.12.2022. V září 2023 budu podávat v zaměstnání výpověď. Zažádat o uvolnění výplaty a přepočet důchodu chci k 1.12.2023. Kdy tuto žádost můžu podat? Na OSSZ mi sdělili, že žádat o uvolnění výplaty mohu 3-4 měsíce předem. Co ale přepočet důchodu? Vy v poradně uvádíte, že žádost o uvolnění výplaty a přepočet důchodu se podává až po skončení výdělečné činnosti-v mém případě až v prosinci. Mám strach, že když podám žádost 3-4 měsíce dopředu, nebudou mi tyto měsíce započteny (krácení předčasnosti).
Děkuji za Vaši odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Přepočítá se předčasný důchod, když si o výplatu požádám dopředu?

Pokud o uvolnění výplaty důchodu požádáte dopředu, ČSSZ úpravu neprovede. O úpravu důchodu (přepočet za další výdělečnou činnost) pak budete muset stejně požádat až po skončení výdělečné činnosti.

§ 36 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb.:

Výše procentní výměry starobního důchodu stanovená podle odstavce 1 se pojištěnci, který po vzniku nároku na tento důchod do dosažení důchodového věku vykonával výdělečnou činnost a nepobíral přitom starobní důchod ani invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, přepočte po skončení této výdělečné činnosti na žádost tak, že se doba této výdělečné činnosti…