Otázka:
Hezký den přeji. Koncem září 2019 mám odejít do penze. Za poslední tři roky jsem absolvoval 5 operací z toho letos dvě. Většinu této doby jsem byl v dočasné pracovní neschopnosti či na rehabilitacích. Od konce ledna 2018 jsem až dosud stále v neschopence. Současně se starám o 86 letou maminku chodící na dialýzy. Vypadá to, že bych se měl v brzké době vrátit do práce, kterou již fyzicky nezvládnu. Odešel bych proto na úřad práce. Zaměstnavatel má za mě již náhradu. Je lepší, aby mně dal výpověď zaměstnavatel? Chtěl bych vědět, z jakého platu se pro důchody vypočítává doba strávená na nemocenské a z jakého doba na pracovním úřadu. Nemocenská a dávky na pracovním úřadě jsou rozhodně nižší než můj plat jako zaměstnance. Nesníží nemocenská a doba na úřadu práce výši mé penze ? Děkuji Vám srdečně za odpověď.
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Nesníží nemocenská a doba na úřadu práce výši mé penze?
Základní informace o podpoře v nezaměstnanosti naleznete zde. Abyste měl nárok na vyšší podporu v prvních čtyřech měsících, je důležité, aby zaměstnání skončilo „z vážných důvodů“. Zda to bude výpovědí ze strany zaměstnavatele nebo dohodou, není podstatné.
Doba evidence na úřadu práce i doba trvání dočasné pracovní neschopnosti je tzv. vyloučenou dobou (co to je?). Tato doba nezhoršuje průměr z výdělků získaných v jiných dobách. Žádný vyměřovací základ (výdělek) se v těchto dobách nehodnotí.
Výši starobního důchodu ovlivňují mimo výdělků od roku 1986 i získané doby pojištění (celé roky pojištění). Doba evidence na úřadu práce se pro výpočet důchodu hodnotí pouze v rozsahu 80 %. Vzhledem k tomu může doba evidence na úřadu práce zkrátit získanou dobu pojištění (počet získaných celých let pojištění) a tím i zapříčinit o něco nižší důchod (jeden rok odpovídá běžně 250 Kč až 300 Kč).