Nemocenská rok před přiznáním starobního důchodu

Otázka:

Dobry den. Od srpna 2018 jsem v pracovni neschopnosti, 31.10. jdu na operaci srdce, pravdepodobne budu dlouhodobe nemocna. Da se predpokladat, ze se jiz do zamestnani nevratim. Narok na starobni duchod mam vypocten na 11.1.2020. Nevim jaky zvolit postup, na co si mam dat pozor, z jakeho roku se mi bude zapocitavat vymerovaci zaklad pro vypocet duchodu, kdyz budu stale nemocna? Dekuji za odpoved

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Nemocenská rok před přiznáním starobního důchodu

Zda byl žadatel o starobní důchod na neschopence rok předdůchodem nebo třeba dvacet let před důchodem, je úplně jedno. Výpočet starobního důchodu tato situace (ne)ovlivňuje zcela stejně. Při výpočtu starobního důchodu se hodnotí všechny vyměřovací základy (výdělky) z tzv. rozhodného období, tj. v případě přiznání starobního důchodu v roce 2020 od roku 1986 do roku 2019. Doba trvání dočasné pracovní neschopnosti je tzv. vyloučenou dobou, která nezhoršuje průměr z výdělků získaných v jiných částech rozhodného období.

Po skončení dočasné pracovní neschopnosti se budete muset vrátit do zaměstnání. Pokud toho nebudete schopna, můžete buď odejít do předčasného důchodu nebo počkat na dosažení důchodového věku v evidenci úřadu práce. V tomto případě záleží na návratnosti, jakou jste ochotna akceptovat. Další volbou by mohlo být přiznání invalidního důchodu, ale to záleží na zhodnocení zdravotního stavu posudkovým lékařem.