Pokud neschopenku ukončím, jsem od toho dne práce schopen, což momentálně ještě nejsem?

Otázka:

Dobrý den, jsem na neschopence již déle než rok a to po pracovním (služebním úraze Policista). Přišlo mi vyrozumění, že mi končí podpůrčí doba nemocenské, žádal jsem o prodloužení, ale bylo zamítnuto s odůvodněním, že se jedná o dlouhodobě nepříznivý stav mírného až středně těžkého charakteru. Ještě musím podotknout, že služební poměr Policisty skončil v době kdy jsem byl na neschopence, žádal jsem o propuštění na vlastní žádost ještě před služebním úrazem. Stále jsem na neschopence, ještě jsem jí neukončil i když už vypršela podpůrčí doba, takže jsem již bez nároku na nemocenskou. Pokud neschopenku ukončím, jsem od toho dne práce schopen, což momentálně ještě nejsem? Na úrad práce mě ale bez ukončené neschopnosti nezaregistrují, mám kromě žádosti o invalidní důchod eventuelně status osoby zdravotně znevýhodněné nějakou jinou možnost? Marodil jsem v ochranné době, protože jak jsem psal služební poměr Policisty v průběhu nemoci na mou žádsot skončil, služební úraz byl ale zaměstnavatelem úznán jako pracovní se všemi náležitostmi a ještě nebyl vlastně ukončen, protože jsem neschopenku neukončil, má bývalý zaměstnavatel (PČR) ještě nějaké povinnnosti, když už mi skončila podpůrčí doba, do té doby mi byla nemocenská kompenzována do plné výše platu?
Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud neschopenku ukončím, jsem od toho dne práce schopen, což momentálně ještě nejsem?

O trvání dočasné pracovní neschopnosti rozhoduje ošetřující lékař a její ukončení se nemusí shodovat se skončením podpůrčí doby nemocenské. Pokud vám tedy již skončila podpůrčí doba, ale lékař „neschopenku“ neukončit, stále jste „dočasně práce neschopný“.

Dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav je jednou z podmínek pro uznání invalidity (ne jedinou), takže v tomto případě bych žádost o invalidní důchod uplatnil (pokud nemáte nějaký vlastní důvod, proč ji neuplatnit). Stejně tak bych se po ukončení dočasné pracovní neschopnosti přihlásit na úřad práce. Žádná další „standardní“ varianta mě nenapadá – nemusíte např. dělat nic, ale bych vám nedoporučoval.

O žádných dalších povinnostech bývalého zaměstnavatele po skončení výplaty nemocenského nevím.