Otázka:
Dobrý den,
měl bych ještě 2 dotazy, které jsem nikde nenašel v příkladech a nejsou moc odborně vysvětlené. Mohl bych poprosit o ilustraci na příkladech?
1) Nerozumím přesně odpovědi na doplacení doby před rozhodnutím.
2) Ano, ale dobou pojištění se dobrovolné důchodové pojištění stává až dnem doplacení, nikoliv zpětně (např. k datu přiznání důchodu). Důchod by byl tedy přepočten až dnem doplacení. Pokud už by bylo vydáno rozhodnutí, je vhodné požádat o provedení úpravy důchodu.
Pokud by nastal takovýto případ:
1.1. 2021 – si osoba podala žádost o důchod
1.1. 2021 – ten samý den byla podána žádost o doplacení 1 roku za VŠ
6.1. 2021 – byl zaslán žadateli předpis k platbě
6.1. 2021 – žadatel předpis uhradil
6.1. 2021 – byly peníze připsány na účet ČŠSZ
1.2. 2021 – Uznala LPS invalidnym k 1.12. 2020
1.2. 2021 – začala ČSSZ s výpočtem
15.2. 2021 – vypočetla důchod
15.2. 2021 – byl žadateli předpis k platbě
15.2. 2021 – žadatel předpis uhradil
15.2. 2021 – byly peníze připsány na účet ČŠSZ
1.3. 2021 – žadateli bylo vydáno rozhodnutí k důchodu.
K jakému dni budou počítat důchod a jaké doplacené doby budú, repektive by měli být zohledněny? Z příkladu je zřejmé, že výpočet bol proveden před 2. doplacením a rozhodnutí bylo vydáno až po doplacení. Mám se pak odvolat se žádosti o zohlednění této doby? Nebo jak nejlépe postupovat?
2) Ukončení pracovní neschopnosti
1.1. 2020 – Začala pracovní neschopnost
1.1.2021 – skončila podpůrčí doba (přibližně)
od 1.1.2021 – trvá pracovní neschopnost bez nároku na podporu
1.2.2021 – Bylo požádáno o invalidní důchod
1.3. 2021 – Uznala LPS invalidnym ve 3. stupni k 1.12. 2020
dosud – nebyla ukončena pracovní neschopnost
dosud – nebylo vydáno rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu
Můj dotaz zní:
a) Kdy bude ukončena pracovní neschopnost? Kdo ji bude ukončovat? ČSSZ, LPS nebo ošetřující lékař? Zda je to takto v příkladu správně, nebo se stala někde chyba?
b) Co se stane pokud bude ukončená pracovní neschopnost a zároveň ještě nebude vydáno rozhodnutí o přiznání ID? Musím pokračovat v zaměstnání nebo můžu jít pracovat např. na 1h denně, nebo co z toho vlastně pro mne plyne? Mým záměrem je nebýt pasivní, jelikož to neprospívá mému zdravotnímu stavu a i když tolik neudělám, rád bych byl mezi lidmi.
c) Od kdy bude vyplácen důchod?
Četl jsem články v poradně ohledně ukončení pracovní neschopnosti, ale příklad výše jsem tam bohužel nenašel, ani si jej nedokáži odvodit. V článku se navíc uvádí, že po skončení podpůrčí doby a nemůže člověk dále marodit ale u mně to zjevně neplatí (podpůrčí doba mi nebyla prodloužena z důvodu, přiznání invalidity 3. stupně).
3) Poskytuje soukromé poradenství, klidně za peníze, ve kterém byste mi dokázali poradit s výpočtem důchodu a právními radami v procesu vyřizování důchodu?
(redakčně neupravováno)
Odpověď:
Nerozumím přesně odpovědi na doplacení doby před rozhodnutím
Záleží na tom, zda je pomocí dobrovolného důchodového pojištění získán nárok na důchod (bez doplacení by nevznikl) nebo nebo by vznikl i bez něj. Pokud nárok na důchod vznikne až doplacením, bude důchod přiznán a spočítán až od dne doplacení (té platby, díky které je získána potřebná doba pojištění). Pokud má dobrovolné důchodové pojištění ovlivnit pouze výši důchodu, je důchod přiznán „standardně“ a od jednotlivých dat doplatků pouze upraven.
Podle toho, co jste minule psal, máte nárok na důchod i bez doplacení. Důchod vám bude přiznán od skončení výplaty nemocenských dávek, tj. od 1. 1. 2021. Pokud doplacení dobrovolného důchodového pojištění ovlivní výši důchodu, bude provedena jedna úprava k datu prvního připsání platby na účet OSSZ (6. 1. 2021) a druhá úprava k datu druhého připsání platby na účet OSSZ (15. 2. 2021). Doplatek se rozpočítává přesně na dny podle částek, v jakých náleží. Už minule jsem vám psal, že pokud ČSSZ neprovedla úpravu po druhé doplacení, je třeba o provedení úpravy důchodu požádat.
Dočasnou pracovní neschopnost jste měl mít již ukončenou k 31. 3. 2021, tj. 30. dnem od jednání na LPS, na kterém jste byl uznán invalidním. S tím, zda je nebo není vydáno rozhodnutí o přiznání důchodu, toto nemá nic společného. Přiznání invalidního důchodu není důvodem k rozvázání pracovního poměru. Je jen na vás, jak se domluvíte se svým zaměstnavatelem. Neschopenku vám měl ukončit ošetřující lékař. Pokud tak neučinil, ať to udělá a vy se domluvte se zaměstnavatelem, zda a v jakém rozsahu budete dál vykonávat výdělečnou činnost.
Ne, takové poradenství neposkytuji.