Musí se po doplacení pojištění podávat nová žádost o důchod?

Otázka:

Dobrý den, byla jsem uznána invalidní ve 3. stupni, ale nárok na výplatu důchodu mi nevznikl z důvodu nesplnění potřebné doby pojištění. 9.4.2015 jsem obdržela zamítavou odpověď. Na OSSZ mi paní spočítala potřebnou dobu, kterou jsem doplatila dne 15.4.2015 pomocí “Dobrovolného důchodového pojištění”. Řekla, že to pošle do Prahy a ty mi dají avízo. Dnes je 24.5.2015 a z Prahy nic nepřišlo. Budou se tím ale vůbec zabývat, když žádost byla zamítnuta? Paní říkala, že si novou žádost nemám podávat, že ta původní není tak stará (podala jsem ji 27.1.2015, invalidní jsem byla uznána ke dni 11.2. 2015, na posudkové komisi jsem byla 4.3.2015)
Moc Vám děkuji za odpověď.

Odpověď:

Musí se po doplacení pojištění podávat nová žádost o důchod?

Novou žádost není v případě doplacení dobrovolného důchodového pojištění nutné podávat, pokud byla přihláška k dobrovolnému důchodovému pojištění podána do 30 dnů od obdržení rozhodnutí o zamítnutí důchodu (současně by mělo být pojištění i doplaceno). Datum obdržení rozhodnutí sice neuvádíte, ale vzhledem k popisu vaší situace předpokládám, že toto bylo splněno.

Pracovnice s vámi měla sepsat tzv. “doložení nových skutečností”, což je formulář, na kterém by bylo uvedeno, že jste pojištění doplatila. Nicméně, pokud toto neudělala, nemusíte mít strach, že by se vaší situací ČSSZ nezabývala. Doba, která uběhla od doplacení je zatím poměrně krátká – vyřízení od doplacení běžně trvá i tři měsíce.