Chci si doplatit evidenci na úřadu práce. Je stanovena nějaká doba, do kdy to musím udělat?

Otázka:

Dobrý den,
měl bych k Vám dotaz k dobrovolnému důchodovému pojištění.
V Rozhodnutí o přiznání předčasného starob. důchodu z ČSSZ jsem zjistil, že mi chybí 23 dní do získání jednoho celého roku pojištění. Datum přiznání důchodu nemohu posunout (od 31.12.2022, výplata od 1.1.2023), ale snad bych ještě mohl využít dobrovolné důchodové pojištění. K tomu mám myslím prostor, jelikož jsem byl před 55 rokem věku v evidenci na Úřadu práce bez pobírání podpory. 1 rok od konce mi započítali do doby pojištění, ale předtím zbyly ještě nevyužité 3 měsíce v evidenci na ÚP bez podpory).
Dotazy:
1. mohu dodatečně uzavřeným dobrovolným důchod. pojištěním na 1 měsíc získat potřebnou dobu 23 dní na doplnění celého roku pojištění a zvýšit si tak o něco již přiznaný důchod ?
2. Pokud ano, je stanovena nějaká doba do kdy to musím udělat ?
Děkuji Vám za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Chci si doplatit evidenci na úřadu práce. Je stanovena nějaká doba, do kdy to musím udělat?

Jak jsem vám minulý rok vysvětloval zde, doplacení pojištění možné je a tímto postupem získáte další celý rok doby pojištění.

Žádná lhůta pro doplacení v tomto případě neexistuje, ale je vhodné tak učinit co nejdříve, protože až teprve dnem doplacení se tato doba stane dobou pojištění a od stejného dne se vám teprve zvýší důchod.